in

Priča o reperima i stripovima

Nema većih ljubitelja superherojskog stripa od repera. Nemjerljiv je utjecaj šarenih knjižica na ovu subkulturu.

Naravno to ima veze s činjenicom da su stripovi zabava za sirotinju. Čak i klinci iz geta mogli su sebi priuštiti stripove. Bila je to jedna od rijetkih oblika zabave dostupnih (uz kung-fu filmove).

Graffiti art je takođe sastavni dio hip-hop kulture. Šta je to moglo inspirisati ova šarena djela? Autori nisu ni krili utjecaje jer su redovno crtali popularne likove kao što su Betmen i Kapetan Amerika na zidove svojih naselja (hood). Depresivni geto dobio je novo lice zahvaljujući mladim umjetnicima (bez formalnog obrazovanja).

Crna (afroamerička) zajednica bježala je od teškoća svakodnevnog života u beskrajne mogućnosti stripova. Poenta superherojštine je oduvijek bila prevladavanje početne traume i transformacija u personu veću od života. Reperi (MC) sa svojim alias imenima i cool imidžima predstavljali su upravo taj ideal.

Neki od njih su imali gotovo tajne identitete poput kultnog MF DOOM-a. Toliko je povučeno živio da je trebalo dva mjeseca da svijet uopšte sazna da je preminuo. Britanski reper je svoju personu izgradio na osnovu najpoznatijeg negativca Marvel stripova Doktor Doom-a.

Naravno da nije bio jedini koji je to uradio. Primjera je mnogo, ali za potrebe ovog teksta fokusiraću se na svoj omiljeni hip-hop kolektiv, besmrtni Wu-Tang Clan. Odakle početi?

Method Man je napisao vlastiti Marvel strip i imao je podcast “Marvel/Method” koji se bavi upravo ovom temom. U svakoj epizodi, neki od njegovih gostiju repera priča o svojoj ljubavi prema mediju. Meth je gostovao u “Luke Cage” seriji, adaptaciji jednog od prvih crnih superheroja.

Možda će vam biti zanimljiv podatak da sve i jedna epizoda otkazane Netflix serije je nosila ime po pjesmama Gangstar grupe (DJ Premier i GURU). Centralno mjesto Luke Cage serije je bio klub Harlem Paradise u kome smo mogli gledati nastupe legendi kao što su Rakim i Ghostface Killlah.

Jedno od mnogih Ghostface-ovih “umjetničkih” imena je i Tony Starks (a.k.a. Iron Man). Obožavam album ovog repera “Twelve Reasons To Die”. Radi se o koncept albumu koji funkcioniše kao superherojska priča. Zajedno sa albumom dobili bi i mini strip. Ima čak i nastavak (sequel).

Ipak od svih članova klana Inspectah Deck je otišao najdalje sa proslavom strip kulture. Taj put traje više decenija. Od jednog od prvih Wu-Tang hitova kao što je “Protect ya neck” u kome INS poput Spider-Mana leti kroz grad do danas kad je član super grupe CZARFACE koja je jedno veliko ljubavno pismo posvećeno stripovima.

Objavljen je i službeni CZARFACE strip. Da li bi bili iznenađeni kad bih vam rekao da upravo sa drugim ljubiteljima stripova kao što su MF DOOM i Ghostface Killah imaju zajedničke albume?

Kada je neformalni vođa klana RZA snimio svoj debi album “Bobby Digital in Stereo” angažovao je legendarnog Marvel crtača Bill Sienkiewicz-a da mu osmisli naslovnicu.

Jedan od mojih omiljenih ilustratora Marvel stripova Chris Bachalo (X-Men) nacrtao je naslovnu za “Wu Massacre” zajednički Method Man, Ghostface i Raekwon album. Genijalni crtač je uradio mnogo više od toga. Osim što je pretvorio moje omiljene repere u nasilne antiheroje, ilustrovao je cijeli strip koji nažalost nikada nije objavljen… Ali makar možete poslušati vrhunski album.

Centalno mjesto hip-hop kulture i superherojskih stripova je New York. Samo u ovom gradu su mogle nastati ove umjetničke forme. Bilo je prekrasno gledati kad je “Spider-Man: Into the Spider-verse” dobio Oskara za najbolji animirani film. Priča o crnom/latino klincu koji crta grafite i sluša hip-hop je priča koju su svi reperi (i ljubitelji repa) mogu savršeno razumjeti. Ako mene pitate važniji je od Black Panther adaptacije za kojom je crna zajednica više poludjela.

Ovo je samo površan pregled bogate istorije simbioze ove dvije subkulture. Očekujte nastavak…

video izvor: SwaggerLikeUz

John Carpenter režirao seriju od kuće

Par laži Marvel genija Sten Lija