in

Prvi film o X-menima, za koji niste čuli

Superheroji su dominirali malim ekranima 90-ih godina zahvaljujući uspehu animiranih serija poput Betmena i X-Mena, te je logično da je neki studio poput Foxa pokušao da prenese taj trend i na igrane serije i filmove.

Međutim, umesto da se fokusira na same X-Mene ili barem mutante poput Wolverinea ili Cyclopsa, Fox je odlučio da snimi televizijski o grupi manje poznatih mutanata koji pohađaju Xavierovu školu za nadarene, prolazeći kroz adolescenciju i učeći da kontrolišu svoje mutanske moći. Generation X predstvalja zvanično prvi film o mutantima i X-menima.

Ideja je zasnovana na istoimenom strip serijalu koji je nastao 2 godine ranije i služio prvenstveno da uvede novu generaciju mutanata i prenese taj buntovni duh 90-ih. Strip nije doziveo neku popularnost ali je ostao upečatljiv najviše zbog lika Jubilee, koja je uveliko omiljena među fanovima, te nije čudno što je i u ovom filmu praktično glavni lik. Zanimljivo je da je uvodna scena sa njom identična sceni iz animiranog serijala gde slučajno uništava Arkadnu igricu, a potom biva odvedena u Xavierovu školu gde uči da kontroliše svoje moći. Osim nje, jedini poznatiji likovi su Banshee i Emma Frost, koji su u ulozi profesora.

Gluma je ono što se može očekivati od ovakvih televizijskih projekata: cheesy i corny, ali dobrim delom prihvatljivo ako možete zazmuriti na jedno oko. Najzanimljiviji lik je definitivno negativac Russell Trash, šašavi doktor i naučnik koji želi da preko mozga određenog mutanta napravi mašinu za kontrolu drugih ljudi. Njegov lik tumači Matt Frewer koji se baš uživeo i potrudio da imitira Jim Carrey-evog Riddlera praktično u svakoj sceni.

Film za one dovoljno hrabre koji hoće da pogledaju, za nas ostale tu je Aleksandrova recenzija

Tematski, priča filma se drži osnovnih ideja i poente samih X-Men, fokusirajući se na to šta znači biti ugrožena manjina u društvu koje te plaši, ne razume i mrzi te zbog onoga što jesi. Međutim licemerstvo je i tada bilo prisutno u Holivudu, te čak iako je fokus na manjinama i inkluzivnosti, Jubilee kao glavni lik je bila meta whitewashinga. Zanimljivo je da je čak i u kasnijem X-Men filmu omašili kasting, gde je unajmljena glumica filipinskog porekla, umesto kineskog kako je trebalo u originalu.

Najveći problem koji film ima jeste prenatrpanost različitim tropovima i stereotipima, što čini da film ne uspeva da uspostavi čvrst identitet i definiše koji žanr želi da bude. S jedne strane, pokušava da obradi zrelije teme i bude provokativna priča, dok s druge strane želi da bude i cheesy i lighthearted. Dok je na trenutak akcija i avantura, već sledećeg momenta menja smer u teen dramu i komediju. Serije poput Xene stekle su kultni status upravo gradeći svoju popularnost na kombinaciji svih tih različitih elemenata, ali Generaciji X nedostaje osećaj da to balansira na pravi način.

Ne pomaže ni činjenica da je tajming serije bio dosta loš; 1996. godina bila je vreme kada su superheroji već uveliko gubili popularnost, i kada je Marvel praktično upao u bankrot zbog lošeg poslovanja, niskog kvaliteta i prekomerne proizvodnje. Možda bi planirana serija i dobila priliku da ispravi sve probleme makar da je foksu bio na poznatijim mutantima, ali ovako je ostala samo još jedan neuspeli pokušaj i zaboravljeni pilot.

video izvor: Retro Channel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Batman crtani u doba medijske nepismenosti

213 – originalna supergrupa Zapadne obale