in

Par laži Marvel genija Sten Lija

Svi dobro znaju Sten Lija (Stan Lee), kreatora Marvel univerzuma. Ako malo zagrebete ispod površine, odete dalje od Stenovih samohvalisavih izjava, dočekaće vas malo drugačija priča.

Upravo tu priču želim da danas podjelim sa vama. To je priča o Stivu Ditku (Steve Ditko), pravom idejnom tvorcu Spajdermena. Osim Piter Parkera, zaslužan je i za Doctor Strange-a, čiju ste adaptaciju gledali i koja je zaradila milione.

Da li je Ditko dobio svoj dio financijskog kolača? Da li je možda imao kameo ulogu u filmu koju ste propustili? Ništa od toga, jer je Ditko još od sredine šezdestih godina (zlatnog perioda Marvel stripova) u samo(nametnutoj)izolaciji. Šta, ili možda ko, ga je mogao natjerati na tako nešto? Ni manje ni više nego vaš omiljeni čičica, ikona popularne kulture – Sten “The Man” Li.

Krenućemo od Stenove “vizije” lika. Postoji stvarno originalan moment, a to je Stenova ideja o tinejdžerskom superheroju. Prije njega, tinejdžeri su isključivo bili pomoćnici (side-kick) odraslim junacima. Sapunica od problematičnog života srednjoškolca je stvarno bilo nešto novo u to vrijeme. Imao je ime za lika. Tu oprilike prestaju Lijevi doprinosi kreaciji lika. Sve ostalo je proizvod truda i talenta Stiv Ditka. Ovaj crtač je zaslužan za prepoznatljivi kostim heroja, kao i za način funkcionisanja njegovih moći.

Prije desetak godina, poznati britanski TV voditelj Džonatan Ros (Jonathan Ross), sam strastveni ljubitelj Spajdermena, snimio je dokumentarac “U potrazi za Stivom Ditkom”. Vrhunac ovog filma je momenat kada Džonatan želi da iznudi od Stena priznanje za Ditkove kreativne doprinose. Iako Li nije mogao da kaže ništa više osim “ko-kreator” za Ditka, ma šta god to značilo, ovaj dokumentarac je bio prekretnica i veliki broj ljudi (uključujući i mene) je mogao saznati za Ditkovu tužnu priču.

U slijedećih 10 godina ova tema je problematizovana i dalje. Nasljednici Džeka Kirbija (Jack Kirby) su uspješno tužili Marvel (i njihovog novog vlasnika Dizni) za njegov doprinos pri kreaciji najpoznatijih superheroja (od Avengers-a do X-Men-a, između ostalih). Sten je završio sa etiketom koju je do tada zadržavao samo za svoje saradnike: ko-kreator.

Za razliku od Ditka, koji se povukao iz javnog života, Kirbi je redovno napadao Stena i dovodio u pitanje njegov legendarni status.

Kirbi je jednom prilikom rekao da Li pati od kompleksa boga, demijurga izmišljenog univerzuma. Takođe je rekao da Sten nije sposoban ispričati, a kamoli napisati priču, pošto je to čovjek koji nije čitao ništa. Kada takve izjave, koliko god da šokantno zvuče, dolaze od čovjeka čiji je nadimak bio Kralj Stripova (Kirby, King of Comics), nemam razloga da mu ne vjerujem. Neću sigurno povjerenje staviti u samohvalisavca koji je rekao da će uzeti zaslugu za bilo šta, bez trenutka okljevanja. Direktan Stenlijev citat.

Najbolji primjer je Stenova priča kako je kreirao Kapetana Ameriku, iako ga je Kirbi osmislio prije nego što će Li uopšte biti zaposlen u Marvelu. Divan čovjek.

S godinama mi je oštrica poprilično otupila. Bezveze bi bilo da sada vrijeđam čiču od 90 godina, posebno kada je Stenov dobar prijatelj Bob Kejn (“kreator” Betmena) bio dosta okrutniji od njega. “S kim si, takav si”, poznata je narodna mudrost. Stenu je jednostavno bilo više stalo do izgradnje vlastitog imidža nego do kreativnih poslova.
Ali, ako i dalje mislite da je Sten kreator vaših omiljenih junaka, a ne tamo neki Kirbi i Ditko slijedeći je argument samo za vas.

Sten li je “izmislio” novi način kako se pišu stripovi, a to je takozvani “Marvel metod”

Ovaj “kreativni” metod je nešto najsmješnije što sam ikada čuo, i najciničnijeg može uvjeriti u upitnost Stenovih zasluga. Li je bio zadužen za scenarije više od 10-ak stripova mjesečno u vrijeme eksplozije klasičnih Marvelovih junaka. Da bi stigao ispoštovati rokove, Sten je osmislio “Marvel metodu”.

Kako funkcioniše ova metoda? Li bi poslao svojim saradnicima (čitaj crtačima) kratki sinopsis od dvije-tri rečenice, nakon čega bi oni nacrtali strip od 22 stranice, bez teksta, i poslali ga nazad njemu. Tada je njegov teški posao bio da ispuni tekstom prazne strip balončiće. To vam je “Marvel metod” na djelu. Sten očigledno nije bio pisac za kojeg se prodavao.

Ali, ako želimo da budemo pošteni, i dalje je on jedan od najzaslužnijih likova za popularizaciju Marvelovih heroja. Njegov doprinos izgradnji “zajedničkog univerzuma” je neupitan. Samo ga treba doživljavati kao urednika ili veoma uspješnog menadžera. Šteta je jedino što nije imao više poštovanja prema talentima Ditkovog ili Kirbijevog kalibra.
Ditko je živ i dan-danas, živi povučeno na Menhetnu i nije dao intervju od 1968. godine. Svega dvije ili tri fotografije ovog čovjeka su dostupne javnosti. Fotografije su iz vremena kada je radio za Marvel.

Rijetko se obraća javnosti, i kada to uradi tema je Spajdermen, njegova najuspješnija kreacija. Tužno je samo što nikada nije imao priliku da uživa u plodovima svog rada, za razliku od Stena koji je planetarno poznat i bogat. Kako je jednom Džek Kirbi dobro rekao: “Stripovi će ti slomiti srce.”

Prvobitno objavljeno 17. Juna 2017. na bosonoga.com

video izvor: Darren Wilshaw YT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Priča o reperima i stripovima

31. godina Betmenovog povratka